Střevní potíže na dovolené: prevence a první pomoc

Vysněná dovolená po dlouhém období lockdownu – už se určitě nemůžete dočkat, že ano? Není divu, že když si člověk užívá slunce, vody a volného času, snadno zapomene na takové maličkosti jako je třeba mytí právě zakoupeného ovoce. Navíc užíváte-li si třeba hotelový „all inclusive“, taktéž věříte v to, že je vám servírováno jen to nejkvalitnější jídlo. Naneštěstí dochází k pocitům nevolnosti a otravám jídlem  i u opatrných lidí. Dalším rizikem je zhoršení projevů střevních poruch například syndromu dráždivého tračníku atd. Pojďme si proto připomenout základy ohleduplného odpočinku a zároveň i to, jak se zachovat v případě střevních potíží. Klíčové pravidlo číslo jedna zní - nejezte a nepijte nic, pokud máte sebemenší obavy ohledně kvality obsahu vašeho talíře nebo skleničky. Neméně důležité je pak i pravidlo číslo dvě - striktně dodržujte všechna hygienická pravidla. I kdyby vás to mělo stát nějakou tu hrubou poznámku o „přílišné opatrnosti“ od vašich spolucestujících, nevšímejte si toho. Pamatujte si, že se staráte především o vlastní zdraví. Na co všechno bychom tedy měli pamatovat, aby nedocházelo ke zdravotním komplikacím?
  • Mýt si ruce před jídlem nebo minimálně používat dezinfekční prostředek s obsahem líhu je základ.
  • Bakterie, zvlášť ty střevní, milují vlhkost a teplo a rády se za takových podmínek množí. Pokud si zajišťujete stravování sami, dbejte na kvalitu potravin a na způsob jejich přípravy. Vyhýbejte se syrovému masu a rybám.
  • Myjte veškeré ovoce a zeleninu.
  • Kupujte vodu v láhvích, pokud nemáte jistotu, že je voda v místě vašeho pobytu kvalitní.
  • I v těch nejlepších restauracích může dojít k pochybení při manipulaci s potravinami. Buďte zvlášť opatrní v případě pokrmů z ryb, mořských plodů nebo hub – otravy těmito druhy potravin mohou skončit i na pohotovosti.
  • Připravujte si svačinu předem a nekupujte nic na pláži od místních prodavačů.

Otrava nebo zhoršení symptomů syndromu dráždivého střeva?

Na dovolené může docházet k různým zdravotním komplikacím, spojeným se střevními potížemi. První varianta – otrava nebo trávicí potíže, k nimž dojde v důsledku změny klimatu a jídelníčku. Podobné nepříjemné následky vyskytují i u lidí, kteří za běžných okolností nemají žádné zdravotní potíže. Klíčovou záležitostí při otravě je rychle zbavit organismus veškerých nežádoucích látek. Dá se to udělat např. pomocí enterosorbentu:
  • Podat dávku enterosorbentu, který má za úkol očistit trávicí systém od škodlivin a toxinů. Z nabídky moderních enterosorbentů lze vybrat například Enterosgel. Prodává se jak v tubách menšího a většího objemu (90 a 225 gramů), tak i po malých praktických sáčcích, jež se vám díky své kompaktnosti budou do cestovní lékárničky hodit nejvíce.
  • Zajistit klidný režim a nezapomenout na hydrataci organismu. Při přetrvávajících se zdravotních potížích je nutné vyhledat odbornou lékařskou pomoc.
Druhý typ trávicích potíží se vyskytuje u lidí, kteří mají syndrom dráždivého tračníku  s průjmem (nebo-li IBS D – chronickou poruchu, která narušuje normální fungování střeva) a trpí opakovanými průjmy. V důsledku zmiňovaných změn prostředí a jídelníčku často dochází ke zhoršení projevu onemocnění, což může podstatně zkazit nikoliv pár dní, ale celou dovolenou. V takovém případě je opět vhodné vsadit na Enterosgel, tentokrát jej však používat opakovaně nebo kurzem. Enterosgel nemá znatelnou chuť ani zápach, takže přípravek lze rozmíchat ve vodě, džusu nebo jiném nealkoholickém nápoji, který vám chutná. Samozřejmostí je také dodržování diety a omezení konzumace určitých potravin, jež mohou vyvolat zhoršení symptomů IBS D.

A co že je to konkrétně Enterosgel?

Enterosgel je moderní gelový sorbent s jemnou texturou. Jakmile se jeho částečky dostanou do trávícího systému, začnou na sebe navazovat škodliviny a následně je dostávají z těla ven přirozeným způsobem společně se stolicí. Dochází tak k postupnému očištění organismu, střevní potíže se zmirňují, příčina jejich výskytu také mizí, stav člověka se zlepšuje a dovoluje si mu užít dovolenou naplno. Důležité je vědět, že přípravek je vhodný pro malé děti od prvního roku života, těhotné a kojící ženy, takže může být užíván v celé rodině. Enterosgel se nevstřebává do krve, neobsahuje alergeny, konzervanty, cukry, tuky, laktózu nebo látky živočišného původu. Reklamní článek ENTEROSGEL® je zdravotnický prostředek, perorální suspenze k symptomatické léčbě akutních průjmových onemocnění a chronického průjmu asociovaného se syndromem dráždivého střeva (IBS-D). Před použitím si pozorně přečtěte web enterosgel.eu a příbalový leták. Doporučujeme také konzultace s Vaším lékařem.

Publikováno: 14. 07. 2021

Kategorie: Nezařazené

Autor: Denisa Veverková